Vláda schválila novelu o předčasném splacení hypotéky

Společnost v právu

Společnost v právu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

 

Vláda schválila novelu zákona, která se týká předčasného splacení hypotéky. Od příštího roku můžeme očekávat, že si banky budou účtovat více a dojde tak silou zákona k prosazení stavu, jehož dosud protiprávnímu prosazování bankami se spotřebitelé bránili. Důvodem je navrhovaná změna v zákoně o spotřebitelském úvěru. Banky by měly dostal právo si za splacení hypotéky dříve, než je doba fixace, účtovat až dvě procenta prozatím nesplacené částky. Dosud měly banky nárok jen na částku za administrativní náklady (cca. 800- 2000 Kč), což však obcházely porušování práva a účtováním tzv. „úrokových nákladů“. Nešlo však o nic jiného, než neoprávněně účtovaný ušlý zisk.

Novela také rozšiřuje možnosti, kdy je předčasné splacení hypotéky bez poplatku v případě těžké životní situace. Mluvíme zde o předpokladu prodání nemovitosti po dvou letech od její koupě, rozvodu, úmrtí klienta či životního partnera, a také v případě kdy se klient stane invalidním. 

Běžně však pro obyčejné lidi tato změna zákona bude znamenat zdražení v některých případech i na desítky a nižší stoky tisíc korun.

Novela zatím zachovává dosavadní právo každý rok splatit 25 % původní jistiny úvěru zdarma za jakýchkoliv podmínek.

Některé další informace se dozvíte v článku ZDE.

Další novinky